24-11-2023 12:27

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Στο +3 ο αήττητος Άλιμος, εκπληκτική νίκη του Περιστερίου που έφερε ανατροπές στην πρώτη τέτράδα

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της έβδομης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, με +3 (20 β) εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άλιμος, μετά την αντίστοιχη διαδοχική νίκη που πέτυχε με 0-3 κόντρα στην ΑΕ Ρέντη.

Οι παίκτριες του πρωτοπόρου και μοναδικού αήττητου ΑΠΣ, ήταν ανώτερες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση της νίκης. Από την άλλη η γηπεδούχος ομάδα του Ρέντη, αντιστάθηκε στο δεύτερο σετ, το οποίο έχασε δύσκολα αλλα μέχρι εκεί.

Σούπερ έκπληξη είχαμε στο Περιστέρι, όπου η γηπεδούχος ομάδα «φτερούγισε» σε ένα εντυπωσιακό τρίποντο, καθώς επικράτησε 3-1 του Άρη Αμφιάλης που μέχρι πριν το ματς ήταν δεύτερος. Η ομάδα επιασε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να ανέβει στην πέμπτη θέση που ισοβαθμεί με την Άμιλλα. Παράλληλα δημιούργησε ανακατατάξεις στην βαθμολογία, καθώς ο Κελεός πήγε δεύτερος, τρίτη πέρασε η Δραπετσώνα και υποχώρησε στην τέταρτη θέση η Αμφιάλη, η οποία αγωνισικά πάλεψε τα δύο πρώτα σετ και στη συνέχεια κατέρρευσε

.Στους 17 πόντους ο Κελεός που επικράτησε στο Χαϊδάρι του Ιπποκράτη με 0-3, και σε συνδυασμό με την απίθανη νίκη του Πριστερίου, σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση όπου με άλλη ψυχολογία θα υποδεχτεί την 8η αγωνιστική τον Άρη Αμφιάλης, στο ντέρμπι τετράδας.

Τρίτη ανέβηκε η Δραπετσώνα, η οποία λυγισε στον Πειραιά τον γηπεδούχο Φοινικα με 0-3. Η ομάδα του Γιάννη Πλίθη πλέον έφτασε τις πέντε σερι επιτυχίες.

Στο έβδομο συνολικά τάι μπρέικ σε πρωτάθλημα-κύπελλο, χρειάστηκε να φτάσει και πάλι ο Μ. Ε.Λ.Α.Σ Αγ Ελευθέριος, ώστε να λυγίσει 3-2 την Άμιλλα. Η ομάδα του Καματερού προηγήθηκε με 0-1, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 2-1. Η Άμιλλα με τη σειρά της βρήκε λύσεις, ισοφάρισε σε 2-2 και διεκδίκησε τη νίκη στο πέμπτο και πιο δραματικό σετ, το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες με 15-12.

Τελος ο Αίολος Ταύρου νίκησε 3-0 τον ουραγό Οδυσσέα Αγ. Βαρβάρας και βελτίωσε την βαθμολογική του θέση.

Αποτελεσματα της 7η αγωνιστικής

Φοίνικας- ΔΑΣ Δραπετσώνα 0-3 (15 - 25 (1), 24 - 26 (2), 21 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- ΑΠΣ Αλίμου 0-3 (17 - 25 (1), 22 - 25 (2), 19 - 25 (3)

Αιολος Ταύρος- Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας 3-0 (25 - 20 (1), 25 - 10 (2), 25 - 14 (3)

ΜΕΛΑΣ Αγ Ελευθέριος- ΑΠΣ Άμιλλα 3-2 (19 - 25 (1), 25 - 19 (2), 25 - 16 (3), 21 - 25 (4), 15 - 12 (5)

ΑΣ Περιστέρι- ‘Αρης Αμφιάλης 3-1 (25 - 23 (1), 10 - 25 (2), 25 - 15 (3), 25 - 17 (4)

ΑΣ Ο Ιπποκράτης-ΑΟ Κελεός 0-3 (20 - 25 (1), 22 - 25 (2), 19 - 25 (3)